Vodič kroz postupak legalizacije
Uvod
Legalizacija Zagreb pripremila je detaljan vodič kroz legalizaciju.
Prije nego što se odlučiti upustiti u postupak legaliziranja Vašeg bespravno sagrađenog objekta, dobro je znati što Vas sve očekuje – koju sve dokumentaciju je potrebno prikupiti, gdje se predaje, koji su uvjeti i tako dalje.
Koji se sve objekti mogu legalizirati
Prije svega, treba biti svjestan da se legalizirati mogu samo objekti koji zadovoljavaju slijedeće kriterije:
- gradnja objekata je započeta između 15.2.1968 i 21.6.2011
- objekti su izgrađeni ili dograđeni bez odgovarajućeg upravnog akta kojime se odobrava gradnja
- izgrađeni objekti odnosno rekonstrukcije i nadogradnje postojećih moraju biti vidljive na digitalnoj ortofoto karti Državne geodetske uprave izrađenoj na temelju aerofotogrametrijskog snimanja Republike Hrvatske od 21. lipnja 2011
Postupak legalizacije detaljno je reguliran Zakonom o legalizaciji objekata.
Koji su troškovi legalizacije građevina?
Troškove možemo podijeliti u nekoliko glavnih kategorija:
Troškovi koji prethode dobivanju rješenja o izvedenom stanju
- Troškovi izrade projektne dokumentacije objekta
- Troškovi geodeta ukoliko je potrebno
Troškovi prilikom podnošenja dokumentacije
- pristojbe i takse
Troškovi prilikom dobivanja rješenja o izvedenom stanju
- naknada za zadržavanje zgrade u prostoru
Troškovi nakon dobivanja rješenja o izvedenom stanju
- Komunalni doprinos
- Vodni doprinos
Koraci prilikom legalizacije
Preporuka je prije podnošenja zahtjeva za legalizaciju sakupiti svu potrebnu dokumentaciju kako bi se Vaš predmet u najkraćem mogućem roku povoljno rješio. To znači da je najbolje prvo kontaktirati ovlašteni ured za izradu projektne dokumentacije koji će Vam pomoći u daljnjim koracima:
Nakon što završi izrada arhitektonske snimke, potrebno je dokumentaciju odnijeti u nadležni ured za gradnju. Prilikom dostave dokumentacije potrebno je platiti upravnu pristojbu te državnu taksu u obliku biljega. Cijene su propisane od lokalnih općinskih ureda i kreću se u rangu nekoliko stotina kuna.
Tijekom obrade Vašeg predmeta posjetit će Vas na lokaciji referenti čija je zadaća prekontrolirati je li stanje na terenu istovjetno predanoj dokumentaciji. Zbog ove kontrole, od izrazite je važnosti da sva dokumentacija bude uredna i napravljena u skladu sa svim Zakonima i pravilima struke, jer svaka pronađena nepravilnost tijekom ovog postupka odgađa rješavanje predmeta.
U postupku rješavanja Vašeg predmeta bit će potrebno platiti Naknadu za zadržavanje izgrađene građevine u prostoru. Kazna kao kazna nije predviđena u ovom postupku, već je riječ o simbolično određenom iznosu koji se određuje na temelju nekoliko kriterija kao što su namjena, veličina objekta te lokacija gradnje. Za iznose veće od 1500 kuna Zakon predviđa mogućnost otplate iznosa na rate, no ukoliko se uplaćuje cijeli iznos odjednom najčešće se nude povoljniji iznosi. Vaš se bespravno sagrađeni ili dograđeni objekat smatra legalnim po donošenju Rješenja o izvedenom stanju.
Slijedeći korak su uplata vodnog i komunalnog doprinosa. Naknade za vodni doprinos obračunavaju se po fiksnim stopama vezanim uz površinu i zapremnine objekata i još dodatno variraju ovisno o namjeni samog objekta. Zakon o legalizaciji objekata također omogućuje obročne otplate vodnog doprinosa.
Komunalni doprinos uređuju jedinice lokalne samouprave te iz tog razloga iznosi mogu dosta varirati od općine do općine. Građevinska zemljišta podijeljena su na zone unutar kojih je određena jedinstvena cijena. Iznosi su tako definirani u odnosu na lokaciju, namjenu te volumen objekta.


